Ich pierwsza pielgrzymka
Ewangelia wg św. Łukasza (2:41-43) ukazuje nam Jezusa pielgrzymującego do Jerozolimy w wieku 12 lat. Każdy żyd w czasach drugiej świątyni zobowiązany był do corocznej pielgrzymki do Świętego Miasta w jedno z trzech wielkich świąt. Niewiele młodsi byli uczestnicy pokomunijnej pielgrzymki do Kałkowa, gdzie mieści się sanktuarium kultu cudownego Wizerunku Matki Bożej w kopii obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Kopia została zakupiona i ofiarowana parafii przez kustosza sanktuarium, ks. Czesława Wali, który jako młody wikary parafii w Krynkach powołał do życia w Kałkowie kaplicę św. Maksymiliana Kolbego. Początkowo był to jedynie punkt katechetyczny dla dzieci z okolicznych miejscowości (należy pamiętać, że w owych czasach lekcje religii nie mogły być prowadzone na terenie szkół). Kaplica stała się miejscem nabożeństw, spotkań tzw. Scholi i Kółka Ministrantów oraz organizowanych licznych imprez o charakterze patriotyczno-religijnym. Wierni z okolicznych wsi przyzwyczaili się do tego miejsca, które nabierało specyficznego, religijnego charakteru. Pomimo, że ksiądz Czesław pozostawał wikarym, mieszkańcy Kałkowa uważali go za swojego proboszcza, a kaplicę jako swój kościół parafialny. Był to powód decyzji kurii biskupiej o erekcji nowej parafii, co stało się w 1981 roku.
Prace przy Świątyni Bolesnej Królowej Polski były prowadzone w latach 1983-1984, projekt kościoła wykonał inż. Roman Wdowicz z Kielc. Jest to budowla dwupoziomowa. Jej wnętrze jest jednonawowe, z wydzielonymi dwoma kaplicami, a jego wystrój utrzymany w stylu barokowym. Górna część jest miejscem kultu Matki Bożej w kopii obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. W dolnej świątyni znajduje się ołtarz, w którym umieszczono wizerunek św. Brata Alberta Chmielewskiego. Po lewej stronie znajduje się Kaplica Partyzantów, poświęcona pamięci Żołnierzy Armii Krajowej z kopią wizerunku Matki Bożej Bolesnej z Kapliczki na Wykusie. W 1983 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego do świątyni została przywieziona kopia obrazu Matki Boskiej Licheńskiej. Obraz umieszczony został początkowo w Kaplicy św. Maksymiliana, później przeniesiony został do ołtarza głównego w dolnym kościele, a ostatecznie, po zakończeniu budowy kościoła w 1988 roku, obraz otrzymał nową “sukienkę” i został przeniesiony do ołtarza znajdującego sie w górnej części kościoła.
Po zwiedzeniu sanktuarium i modlitwie, młodzi pielgrzymi udali się do nadleśnictwa Marcule, gdzie uzupełnili siły przy ognisku.