Iskra z Dąbrówki Warszawskiej
Jak każde wielkie dzieło boże, święto Bożego Miłosierdzia przejść musiało swoistą drogę krzyżową – próbę czasu, niezrozumienia, odrzucenia, by ostatecznie zwyciężyć. Rozpalająca gorejący kult Miłosierdzia iskra wyszła z Polski, z kart dziennika skromnej zakonnicy Faustyny Kowalskiej, której Chrystus powierzył misję uratowania świata przed bożym karaniem. Początkowo celebrowane bardzo lokalnie, bo tylko w łagiewnickim klasztorze w roku 1935, Święto Miłosierdzia Pańskiego rozprzestrzeniło się z armią generała Andersa na cały świat. Odrzucane przez kościelne władze:
1. Zakazuje się propagowania obrazów i pism przedstawiających kult Miłosierdzia Bożego w formach przedstawionych przez s. Faustynę;
2. Powierza się roztropności biskupów usunięcie ww. obrazów, które ewentualnie zostały już wcześniej wystawione do kultu”.
Podpisał, Ugo O’Flahert, Notariusz Konfregacji Świętego Oficjum, 6 marca 1959 r.
Święto Miłosierdzia Pańskiego tryumfalnie powraca jako oficjalny kult dla całego kościoła w 2000r. w dniu kanonizacji jej propagatorki, s. Faustyny. Po ponad 60 latach, prośba Jezusa zostaje spełniona.
Nasze dekanalne obchody Święta Miłosierdzia Bożego, które odbyły się w jego Wigilię, również zrodziły się w sercu jednej osoby, w tym przypadku świeckiej. Cztery lata temu, Jerzy Wiśniewski, znany w Wierzbicy i okolicach z aktywnego apostolatu i organizacji rozlicznych dzieł religijnych, wpadł na pomysł, by cały dekanat wspólnie uwielbił Boże Miłosierdzie. Jego idea spotkała się z uznaniem ówczesnego dziekana, ks. Jana Chodelskiego oraz gospodarza parafii w Dąbrówce Warszawskiej, dysponującej piękną drogą krzyżową, ks. Bogdana Siurnika. Przy pomocy zaprzyjaźnionych ludzi dobrej woli, udało zorganizować się pierwsze obchody uwieńczone wspólną koronką do Bożego Miłosierdzia i drogą krzyżową. Rok później urządzono następne obchody, potem trzecie a w tym roku już czwarte. Dekanalna Droga Krzyżowa wpisała się tym samym w tradycję dekanatu, który na co dzień nie ma zbyt wielu okazji do wspólnej modlitwy. Tegoroczne obchody odbyły się jak zawsze w Dąbrówce Warszawskiej z udziałem jej pasterza, ks. Bogdana. Tym razem, uroczystościom przewodniczył nowy dziekan, ks. dr Julian Sobczyk. Mszę świętą, z wymienionymi kapłanami koncelebrował ks. Józef Błasiński, wieloletni duszpasterz w Niemczech, który podarował parafii w Dąbrówce obraz Jezusa Miłosiernego. Oprawę liturgiczną zapewnił po raz kolejny Zespół Muzyczny z Parafii Matki Bożej Różańcowej z Mazowszan w składzie: Jan Rychlicki, Bogusława Ruszewska, Dorota Przerwa, Mirosław Przerwa, Anna Zych, Katarzyna Mucha i Agnieszka Czerwińska.
Cieszy, że naszą parafię reprezentowały chociaż dwie osoby. Jedna z nich dostąpiła zaszczytu czytania zapisów z Dzienniczka św. Faustyny w czasie koronki do Bożego Miłosierdzia oraz przygotowała dla Czytelników relację z tej pięknej inicjatywy szerzącej kult najważniejszego przymiotu Boga.
Relacja wideo:
Relacja foto: