Pamiętamy o Powstaniu Styczniowym
Powstanie styczniowe było zrywem narodowym, który miał miejsce w Królestwie Polskim w styczniu 1863 roku. Powstanie wybuchło w reakcji na rządy cara Aleksandra II, który wprowadził serię reform, które ograniczały autonomię Królestwa Polskiego oraz prześladowały narodowość polską. Powstanie było przegrane przez powstańców, a jego skutkiem było jeszcze większe represje ze strony Rosji oraz utrwalenie rosyjskiej dominacji nad Królestwem Polskim.
Powstanie styczniowe miało bardzo ważne znaczenie dla polskiej tożsamości narodowej. Choć zakończyło się klęską militarną, to jednak pokazało siłę i determinację narodu polskiego, który walczył o swoją niepodległość i autonomię. Stało się symbolem heroizmu i poświęcenia, kamieniem milowym na drodze do niepodległości. Powstanie styczniowe pozostawiło także trwały ślad w polskiej literaturze, sztuce i kulturze, przyspieszyło tez rozwój ruchu narodowego, oraz doprowadziło do wzrostu uczuć patriotycznych wśród Polaków. Chociaż w jego następstwie Rosja zacieśniła represje wobec Polaków, przyczyniło się ono do utworzenie w Europie i na świecie opinii publicznej, która zaczynała dostrzegać sytuację Polaków pod panowaniem Rosji.
Na pamiątkę wybuchu powstania styczniowego, corocznie odbywa się w naszym rejonie marsz Związku Strzeleckiego z przystankiem w Zbijowie. W tym roku, wydarzenie to miało miejsce 21 stycznia i oprócz tradycyjnych występów uczniowskich i patriotycznych mów, w jego trakcie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej rotmistrzowi Janowi Prendowskiemu, który wg niektórych źródeł urodził się w Mirowie (inne źródła podają, że w Mircu).
Rotmistrz Jan Prendowski (innymi jego pseudonimami były: “Czarny” i “Wodnik”) był jednym z czołowych działaczy powstania styczniowego, które wybuchło w Królestwie Polskim w 1863 roku. Był dowódcą oddziału powstańczego, który walczył w rejonie Kielecczyzny i Radomszczyzny.
Prendowski był także jednym z liderów tajnego stowarzyszenia “Związek Walki Czynnej”, którego celem było przygotowanie zbrojnego powstania przeciwko Rosji. Po wybuchu powstania, Prendowski zorganizował i dowodził oddziałem powstańczym, który brał udział w licznych potyczkach z armią rosyjską.
Prendowski poległ w bitwie pod Kielcami w styczniu 1863 roku. Jego śmierć była bardzo bolesna dla powstańców, którzy mieli nadzieję na przełamanie sytuacji wojennej. Prendowski jest uważany za jednego z bohaterów powstania styczniowego, a jego imię jest często upamiętniane w Polsce.