Rok Jubileuszowy 2025 w Diecezji Radomskiej – Czas Łaski i Pojednania
W niedzielę Świętej Rodziny rozpoczął się Rok Jubileuszowy 2025, głoszony bullą Spes non confundit przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka. Jest to niezwykły czas łaski, odnowienia duchowego oraz okazja do głębszego przeżycia wiary. Jubileusze chrześcijańskie, nawiązujące do tradycji biblijnej, są szczególnymi momentami w historii Kościoła, podczas których wierni mogą uzyskać odpust zupełny oraz skupić się na modlitwie, pokucie i uczynkach miłosierdzia.
Geneza Jubileuszy w Starym Testamencie
Idea jubileuszu pochodzi ze Starego Testamentu, gdzie co 50 lat obchodzono Rok Jubileuszowy. Był to czas ogłaszania wolności, darowania długów, powrotu do pierwotnych właścicieli ziem oraz odpoczynku dla roli. Księga Kapłańska (25, 10-13) opisuje jubileusz jako czas świętowania równości społecznej i duchowej odnowy. W tamtym okresie jubileusz symbolizował harmonię, wybaczenie i powrót do Bożych zamysłów dla wspólnoty.
W chrześcijaństwie jubileusze nabrały wymiaru duchowego. Zamiast materialnych aspektów (np. darowania ziem), skupiono się na wewnętrznej przemianie, wybaczaniu i zbliżeniu do Boga.
Historia Jubileuszy Chrześcijańskich
Pierwszy chrześcijański Rok Jubileuszowy ustanowił papież Bonifacy VIII w 1300 roku. Wiernym, którzy pielgrzymowali do Rzymu i nawiedzali wyznaczone bazyliki, oferowano odpust zupełny. Kolejne jubileusze początkowo obchodzono co 100 lat, ale od XV wieku ich częstotliwość zmniejszono do 25 lat. W czasach współczesnych papieże ogłaszali również specjalne lata jubileuszowe, np. Rok Miłosierdzia (2016).
Jubileusze chrześcijańskie zawsze były okazją do pogłębienia wiary i odnowienia relacji z Bogiem. Rok Jubileuszowy 2025 wpisuje się w tę tradycję, będąc jednocześnie czasem odnowy i nadziei.
Kościoły Jubileuszowe w Diecezji Radomskiej
W Diecezji Radomskiej na Rok Jubileuszowy 2025 ustanowiono 20 kościołów jubileuszowych. Są to miejsca, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Oto pełna lista:
1. Katedra pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu,
2. Bazylika Mniejsza pw. św. Kazimierza w Radomiu,
3. Sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli – Paradyżu,
4. Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy,
5. Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej,
6. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie,
7. Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej,
8. Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzynnie,
9. Sanktuarium NMP Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole,
10. Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie,
11. Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach,
12. Sanktuarium Bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu,
13. Kościół św. Barbary w Pionkach,
14. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Solcu n. Wisłą,
15. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu,
16. Kościół pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach,
17. Kolegiata św. Mikołaja w Końskich,
18. Kolegiata św. Bartłomieja w Opocznie,
19. Kościół pw. św. Katarzyny w Radomiu – OO. Bernardyni,
20. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Radomiu – OO. Jezuici.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego
Zgodnie z obowiązującymi normami, ten, kto jest ochrzczony, nie jest ekskomunikowany i znajduje się w stanie łaski uświęcającej, jest zdolny do uzyskania odpustu. Wierny może uzyskiwać odpust tylko za siebie lub ofiarować go za zmarłego, na sposób wstawienniczy, ale nie za nikogo z żyjących, ponieważ każdy człowiek sam jest w stanie dokonać przemiany swojego życia i wypełnić wymagane do otrzymania odpustu warunki. Wierny może dostąpić odpustu zupełnego, który znosi wszystkie kary doczesne należne za grzechy, odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty.
Warunkiem dostąpienia tej łaski jest:
• przystąpienie do Sakramentu Pokuty i Pojednania,
• przyjęcie Komunii Świętej,
• modlitwa zgodnie z intencjami Ojca Świętego,
• całkowite wewnętrzne oderwanie się od grzechu, nawet lekkiego,
• spełnienie czynu, z którym związany jest odpust zupełny (w Roku Jubileuszowym będzie to pielgrzymowanie i pobożne nawiedzenie miejsc świętych. W diecezji radomskiej zostało ustanowionych 20 kościołów jubileuszowych). Łaskę odpustu można także uzyskać poprzez wypełnienie uczynków miłosierdzia względem ciała, bądź również uczynków miłosierdzia względem ducha lub dzieł pokuty.
Ci, którzy z poważnych względów nie będą mogli tego uczynić, jednocząc się duchowo i ofiarowując swój trud i cierpienie, będą mogli również uzyskać odpust.
Łaska Roku Jubileuszowego 2025 obejmuje możliwość dwukrotnego otrzymania daru odpustu zupełnego tego samego dnia, z tym że drugi musi być połączony z uczestnictwem w pełni we Mszy Świętej i dotyczy tylko dusz czyśćcowych.
Zaproszenie do uczestnictwa
Rok Jubileuszowy 2025 to czas wyjątkowej łaski i odnowy. Zachęcamy wszystkich wiernych do włączenia się w jego przeżywanie poprzez pielgrzymowanie, modlitwę i uczynki miłosierdzia. Odwiedźmy kościoły jubileuszowe w naszej diecezji i skorzystajmy z daru, który ofiarowuje nam Kościół. Niech ten czas będzie momentem głębszej refleksji nad naszym życiem i krokiem w stronę Boga.