Zjednoczeni pod sztandarem świętych patronów
23 kwietnia 2023 roku w kościele w Mirowie odbyła się uroczystość poświęcenia chorągwi wsi Mirów Nowy. Chorągiew została ufundowana przez mieszkańców wioski, którzy pragną oddać się opiece Matki Bożej i św. Andrzeja Boboli, patronów naszego kościoła widniejących na awersie i rewersie sztandaru.
Chorągiew, czyli sztandar wojskowy, ma długą historię i od wieków pełnił rolę znaku jednoczącego drużynę na polu bitwy. Dziś, w czasach pokoju, chorągiew jest symbolem jedności i wspólnoty, a jej użycie w kościele ma szczególne znaczenie.
Chorągiew jest używana podczas uroczystości religijnych, takich jak msze święte, procesje i inne ceremonie kościelne. Chorągiew może być noszona przez mieszkańców wsi, którzy podczas procesji prowadzą ją przed duchowieństwem. Może też być umieszczona na specjalnym stojaku, zwanym kantuarzem.
Chorągiew często ozdobiona jest religijnymi symbolami, takimi jak krzyż, postacie świętych, a także herb lub logo danej parafii, lub wspólnoty. Jej obecność w kościele ma podkreślać związek danej społeczności z Kościołem oraz jej wierność wobec wartości chrześcijańskich.
Podczas uroczystości poświęcenia chorągwi, mieszkańcy wsi Mirów Nowy zgromadzili się w kościele, by wziąć udział w tej ważnej dla nich ceremonii. Podczas mszy świętej, ks. proboszcz dokonał poświęcenia chorągwi, a mieszkańcy wsi z dumą i radością przyjęli ten ważny dla nich symbol.
Poświęcenie chorągwi wsi Mirów Nowy to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci mieszkańców tej społeczności. Jest to dowód na ich jedność i współpracę, a także na ich związek z kościołem i tradycją.
Wideo:
Galeria zdjęć:
Podobał Ci się artykuł? Postaw autorowi kawę! buycoffee.to/mikegajewski