Święto Trójcy Przenajświętszej
Za Wikipedią ciekawostki o jutrzejszym święcie:
Święto Trójcy Świętej – jedno z najważniejszych liturgicznych świąt chrześcijańskich, obchodzonych ku czci Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. W kościołach zachodnich przypada na niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, zaś według tradycji wschodniej obchodzone jest w niedzielę Pięćdziesiątnicy.Spis treści
Sposób wyznaczania
W kościołach zachodnich (rzymskokatolickim, starokatolickim i protestanckich) Święto Trójcy Świętej obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, a więc w 56 dniu po Wielkanocy, natomiast w Kościołach obrządku wschodniego (np. greckokatolickim czy prawosławnym), czyli takich, w których daty świąt kościelnych wyliczane są na podstawie kalendarza juliańskiego – w 49 dniu po Wielkanocy, wyliczonej według tegoż kalendarza.
Kościół katolicki
W Kościele katolickim święto zaliczane jest do uroczystości liturgicznych i obchodzone jest jako Uroczystość Najświętszej Trójcy, tzn., że chociaż obchodzone jest w okresie zwykłym przyjmuje pierwszeństwo nad innymi dniami świątecznymi. Również Kościoły Starokatolickie obchodzą to święto jako Niedzielę Trójcy Przenajświętej w oktawie Zesłania Ducha Świętego.
Kolorem obowiązującym w liturgii jest biały.
Cerkiew prawosławna
W Kościołach prawosławnych niedziela Pięćdziesiątnicy nosi nazwę Niedzieli Świętej Trójcy. W dniu tym odprawia się jedną z najbardziej uroczystych w roku Boskich liturgii. Podłogi w cerkwiach ściele się świeżo skoszoną trawą, a ikony przyozdabia brzozowymi gałązkami; na drugi dzień, w poniedziałek świętowany jest Dzień Ducha Świętego. Święto Świętej Trójcy należy do dwunastu wielkich świąt prawosławia.
Kościoły protestanckie
Święto Trójcy Świętej obchodzone jest przez Kościoły protestanckie posługujące się kalendarzem liturgicznym – luterańskie, ewangelicko-reformowane i metodystyczne. W wyznaniach tych zaliczane jest do świąt najwyższej rangi. Dzieli ono rok kościelny na dwie części: przed świętem – świąteczną, począwszy od adwentu, oraz po święcie Trójcy – bezświąteczną. Stąd też wszystkie niedziele drugiej połowy roku kościelnego noszą nazwę kolejnych niedziel po Trójcy Świętej.
Ewangelikalne oraz tradycyjne prezbiteriańskie Kościoły protestanckie nie obchodzą święta, postrzegając jego tradycję jako nie wyrastającą bezpośrednio z Pisma Świętego, w przeciwieństwie do świąt, które upamiętniają wydarzenia opisane w Biblii, jak np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie i Zesłanie Ducha Świętego.