Rok na roli
Parafia Mirów rolnictwem stoi – to fakt, z którym nie można dysputować. Na jej terenie nie ma warunków do produkcji towarowej ani też nie występuje przemysł przetwórstwa rolno- spożywczego. Gleby (w klasach IV, V,VI) cechują się średnią i niską jakością do produkcji rolnej. Wytworzyły się one z utworów akumulacjo lodowcowej – glin i piasków zwałkowych oraz piasków wodnolodowcowych. Ponadto znajduje się tutaj rozległy obszar torfowiskowy związany ze źródliskiem rzeki Iłżanki. Tak jak w całym powiecie szydłowieckim, mirowskie gleby charakteryzują się dość dużą kwasowością, co pociąga za sobą konieczność ich nawapniania.
Gospodarstwa na terenie parafii są rozdrobnione; występuje w nich różnorodność produkcji. Uprawa roli i chów żywego inwentarza prowadzone są głównie celem uzupełnienia potrzeb żywnościowych jej mieszkańców. Gospodarka rolna ma charakter tradycyjny, bez specjalistycznego ukierunkowania, chociaż coraz częśćiej pojawiają się wyspecjalizowane gospodarstwa nastawione np. na produkcję mleka albo skonsolidowane prywatne gospodarstwa wielkopowierzchniowe. (na podst. opracowania Kalendarium Gminy Mirów)
Poniższy filmik przedstawia zabiegi polowe w roku 2016 prowadzone w naszej parafii przez pewnego nowoczesnego rolnika przy pomocy nowoczesnych maszyn. Tak oto na naszych oczach zmienia się polska wieś! Film udostępniony nam został przez Tomasza Kuźduba, któremu za to serdecznie dziękujemy!