Żonkilowa Niedziela Palmowa
Tegoroczna Niedziela Palmowa w naszym kościele, podobnie jak w 43 innych parafiach diecezji radomskiej, upłynęła pod znakiem żonkila. Po każdej ze mszy świętych wolontariusze pod opieką pp. Marzeny Chmielnickiej, Agnieszki Zaborskiej i Anity Kaczówki-Węgrzyn zbierali pieniądze w ramach ogólnopolskiej akcji “Żonkilowe Pola Nadziei”.
Żonkil to symbol solidarności z umierającymi na raka. Rokrocznie – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), ludzie na całym świecie sadzą żonkile. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na raka. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje “serce”- kwiat żonkila lub jego symbol.
Kampania “Pola Nadziei” prowadzona jest na całym świecie. W Polsce kieruje nią Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Po raz pierwszy polskie Pola Nadziei odbyły się w Krakowie w 1998 roku. Od 2003 roku Pola Nadziei są organizowane przez hospicja w różnych miastach Polski. Ośrodki przystępujące do akcji prowadzą działania autonomicznie, na terenie związanym z obszarem działalności poszczególnych ośrodków. Pola Nadziei to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los osób terminalnie chorych.
W pierwszej edycji ogólnopolskich “Pól Nadziei” w 2003 r. udział wzięło 7 hospicjów, w drugiej – w 2004 r. – 17, a w trzeciej – 27. W 2007 r. w akcji uczestniczyły 44 hospicja z całej Polski. Więcej o akcji przeczytać możemy na oficjalnej stronie akcji.